We are a leading Importer of lah100-p current transducer, csca0100a000b15b01 current transducer, lf1005-s/sp36 current transducer and s29s1t0d24zm current transducer from Mumbai, India.
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Current Range | 0 TO 160 |
| Transducer Type | Pressure Transducer |
| Measuring Current | AC |
| Output Signal | 50mA |
| Sensing Type | CLOSED LOOP |
| Primary Current | 100 A |
| Supply Voltage | 12 V DC |
| Mounting Type | THROUGH HOLE |
| Power | 2A |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Board |
| Part Number | LAH100-P |
| Accuracy | 0.5 % |
| Frequency Range | 50-400 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Functional Description
Closed‑loop Hall Effect Principle – The LAH 100‑P uses a Hall sensor with a feedback coil to compensate the magnetic field produced by the primary current. The feedback enables very accurate measurement by keeping the magnetic flux near zero inside the magnetic core. The secondary output current is proportional to the primary current with a fixed ratio (e.g., 1 mA per 2 A of primary current), allowing a direct current‑mode output.
Galvanic Isolation – The transducer provides electrical isolation between the high‑current primary conductor and the transducer electronics, enabling safe measurement without introducing loading or ground loops.
Typical Operating Principles
Typical Applications
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Transducer Type | Current Transducer |
| Measuring Current | AC |
| Brand | Honeywell |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Panel |
| Frequncy | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Current Range | 1000 |
| Output Signal | 100 |
| Sensing Type | CT Type |
| Primary Current | 600 A |
| Supply Voltage | 24 V DC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Brand | LEM |
| Part Number | LF 1005 S/SP36 |
| Accuracy | 0.5 % |
| Frequency Range | 45-65 Hz |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Measuring Current | AC |
Amit Sanghvi (Proprietor)
Sanghvi Electronics
Ground Floor, Office No.1, Killedar Mansion, 7/7a, Musa Kiledar Street, K.K. Marg, Byculla, Jacob, Circle, Satrasta
Mumbai - 400011, Maharashtra, India