Our range of products include 9cr5748sp9g003 sanyo denki cooling fans and d2d160-be02-11 abb blower.
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Brand | sanyo |
| Size | <10 Inch |
| Fan Size | 16 inch (400 mm) |
| Voltage | 48V |
| Type | Water Mist Fan |
| Color | Silver |
| Fan Type | Tubular Fan |
| Material | Metal |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Consumption | 370 W |
| Speed | 3000 rpm |
| Electric Current Type | DC |
| Blade Material | SS |
| Number of Blades | 4 |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Solar |
| Features | Heavy Duty |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 50 HP |
| Voltage | 230/400V AC |
| Airflow | 8000 CFM |
| Flow Rate | 589 CFM |
| Power Rating | 700W |
| Static Pressure | 400 mmWC |
| Drive Type | Direct Drive |
| Fan Size | 160 MM |
| Speed | 4000 RPM |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Three Phase |
| Pressure Type | High Pressure |
| Frame Shape | Round |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Ingress Protection | IP54 |
Minimum order quantity: 1 Piece
The D2D160-BE02-11 is a centrifugal (radial) blower fan manufactured by ebm-papst and used in ABB drive systems for cooling.
Commonly used in ABB ACS800 drives and similar industrial systems.
Speed is frequency-dependent (fixed speed operation).
Amit Sanghvi (Proprietor)
Sanghvi Electronics
Ground Floor, Office No.1, Killedar Mansion, 7/7a, Musa Kiledar Street, K.K. Marg, Byculla, Jacob, Circle, Satrasta
Mumbai - 400011, Maharashtra, India