We are a leading Importer of fp75r12kt4_b16 igbt module from Mumbai, India.
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Collector-Emitter Voltage | 1200 V |
| Collector Current | 75 A |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Package/Case | Module |
| NTC Thermistor | Yes |
| IGBT Type | Trench |
| Operating Temperature | -40°C to 150°C |
| Brand | Infineon |
| Application | Power Supplies, Inverters, Motor Drives, Renewable Energy, Welding, Traction, UPS, EV Chargers, Industrial Automation |
Minimum order quantity: 1 Piece
This is a highly integrated drive module, not just a simple inverter stage.
Provides a good balance between conduction and switching performance
Suitable for medium-power motor drives and converters
Optimized for high-frequency PWM inverter applications
Ensures reliable operation in industrial environments Mechanical / Package
Compact design with low stray inductance layout
This module integrates:
Result: Complete motor drive power stage in one module
Typical applications include:
Amit Sanghvi (Proprietor)
Sanghvi Electronics
Ground Floor, Office No.1, Killedar Mansion, 7/7a, Musa Kiledar Street, K.K. Marg, Byculla, Jacob, Circle, Satrasta
Mumbai - 400011, Maharashtra, India