Providing you the best range of e3z t61 d honeywell sensor with effective & timely delivery.
₹ 4800 / Piece Get Latest Price
| Sensing Mode | Through Beam |
| Range | Up to 5m |
| Sensor Type | Emitter |
| Material | PVC |
| Sensing Distance | 300 mm |
| Output Type | PNP + NPN |
| Supply Voltage | 12-24 V DC |
| Switching Output | PNP |
| Housing Type | Rectangular |
| Brand | Omron |
| Model Number | E3Z T61 D |
| Light Source | Infrared Light |
| Contact Output | Inactive |
| Protection Rating | IP66 |
| Approvals | Ecolab |
| Connection | Cable |
Amit Sanghvi (Proprietor)
Sanghvi Electronics
Ground Floor, Office No.1, Killedar Mansion, 7/7a, Musa Kiledar Street, K.K. Marg, Byculla, Jacob, Circle, Satrasta
Mumbai - 400011, Maharashtra, India