Providing you the best range of cm300dxd-24a igbt module, bsm50gp120 igbt module, fz2400r17hp4_b29 igbt module, cm200tl-24nf mitsubishi igbt module and p640 igbt module with effective & timely delivery.
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 |
| Model Number | CM300DXD24A |
| Brand | Mitsubishi |
| Usage/Application | UPS |
| Mounting Type | SMD |
| Current Rating | 300 |
| Package Type | Box |
| Color | BLACK |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 |
| Model Name/Number | BSM50GP120 |
| Brand | INFINEON |
| Usage/Application | UPS |
| Mounting Type | SMD |
| Current Rating | 50 |
| Package Type | Box |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Collector-Emitter Voltage | 1700 V |
| Collector Current | 2400 AMPERE |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Package/Case | Module |
| NTC Thermistor | Yes |
| IGBT Type | Trench |
| Operating Temperature | -40°C to 150°C |
| Brand | Infineon |
| Application | Industrial Automation, Welding, EV Chargers, Power Supplies, Motor Drives, Traction, UPS, Inverters, Renewable Energy |
Minimum order quantity: 1 Piece
Technical Description
Device Type
This is a traction-class power module designed for megawatt-level converters.
Technology
Built for railway and heavy industrial applications
Electrical Ratings
This is among the highest current-rated standard IGBT modules in industry
On-State Performance
Benefits:
Switching Characteristics
Not a high-frequency PWM device (unlike smaller IGBT4 modules)
Thermal Characteristics
Designed for:
Mechanical / Package
Internal Structure
Typically used as:
Key Features
Applications
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Collector-Emitter Voltage | 1200 V |
| Voltage | 1200 V |
| Collector Current | 200 A |
| Part Number | CM200TL-24NF MITSUBISHI IGBT MODULE |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Package/Case | Module |
| NTC Thermistor | Yes |
| Model Name/Number | CM200TL-24NF MITSUBISHI IGBT MODULE |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Brand | Mitsubishi |
| Operating Temperature | -55°C to 175°C |
| Application | Inverters |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Part Number | P640G |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Model Name/Number | P640G |
| Brand | VINCO |
Amit Sanghvi (Proprietor)
Sanghvi Electronics
Ground Floor, Office No.1, Killedar Mansion, 7/7a, Musa Kiledar Street, K.K. Marg, Byculla, Jacob, Circle, Satrasta
Mumbai - 400011, Maharashtra, India