We are a leading Importer of mig150q6cmb1x toshiba igbt modules, mig20j503h toshiba igbt modules and mp6752 toshiba igbt transistors from Mumbai, India.
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Collector Emitter Voltage | 1200 V |
| Voltage | 12OO VOLTS |
| Collector Current | 150 A |
| Part Number | MIG150Q6CMB1X |
| Configuration | 6-in-1 (IGBT 3-phase bridge + brake circuit) |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Package/Case | Module |
| NTC Thermistor | Yes |
| Model Name/Number | MIG150Q6CMB1X |
| Current Rating | 150 AMPERE |
| IGBT Type | Trench |
| Operating Temperature | -40°C to 125°C |
| Brand | TOSHIBA |
| Manufacturer | Infineon |
Minimum order quantity: 1 Piece
Device Type: Silicon N-Channel IGBT Intelligent Power Module
Configuration: 6-in-1 IGBT module (three-phase inverter bridge)
Manufacturer: Toshiba
Application Category: High-power switching / motor control systems
The module integrates six IGBTs with corresponding free-wheel diodes, forming a three-phase bridge circuit, which simplifies inverter design and reduces external components.
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 650 V |
| Model Name/Number | MIG20J503H |
| Part Number | MIG20J503H |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Current Rating | 20A |
| Brand | TOSHIBA |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 600 |
| Model Name/Number | Mo6752 |
| Brand | Other |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Current Rating | 20 |
Amit Sanghvi (Proprietor)
Sanghvi Electronics
Ground Floor, Office No.1, Killedar Mansion, 7/7a, Musa Kiledar Street, K.K. Marg, Byculla, Jacob, Circle, Satrasta
Mumbai - 400011, Maharashtra, India