Our range of products include fp25r12kt4_b16 igbt module, fs300r17oe4p igbt module, mcc255-16io1 igbt module and mcma260p1600ya igbt module.
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Collector-Emitter Voltage | 1200 V |
| Collector Current | 25 AMPERE |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Package/Case | Module |
| NTC Thermistor | Yes |
| IGBT Type | Trench |
| Operating Temperature | -40°C to 150°C |
| Brand | Infineon |
| Application | Industrial Automation, Welding, Motor Drives, EV Chargers, Traction, UPS, Power Supplies, Inverters, Renewable Energy |
Minimum order quantity: 1 Piece
This module integrates:
Internal structure:
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Collector-Emitter Voltage | 1700 V |
| Collector Current | 300 A |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Package/Case | Module |
| NTC Thermistor | Yes |
| IGBT Type | Trench |
| Operating Temperature | -40°C to 150°C |
| Brand | Infineon |
| Application | Traction, Inverters, Industrial Automation, Power Supplies, EV Chargers, Welding, UPS, Renewable Energy, Motor Drives |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Collector Emitter Voltage | 1200 V |
| Module Configuration | Single Thyristor |
| Collector Current | 250 |
| Repetitive Peak Off State Voltage | 1600 V |
| Average On State Current | 255 |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Package/Case | Module |
| Package Type | Module |
| NTC Thermistor | Yes |
| Isolation Voltage | 2500 V |
| Control Type | Inverter |
| IGBT Type | Trench |
| Series | MCC |
| Operating Temperature | -55°C to 150°C |
| Application | Soft Starter, Drives, Inverter |
| Manufacturer | IXYS |
| Country Of Origin | Germany |
| Usage/Application | Industrial Automation, Inverters |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Collector Emitter Voltage | 1600 |
| Collector Current | 300 A |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Package/Case | Module |
| NTC Thermistor | No |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Operating Temperature | -55°C to 150°C |
| Manufacturer | IXYS |
| Usage/Application | Inverters, Industrial Automation, Motor Drives |
Minimum order quantity: 6 Piece
Amit Sanghvi (Proprietor)
Sanghvi Electronics
Ground Floor, Office No.1, Killedar Mansion, 7/7a, Musa Kiledar Street, K.K. Marg, Byculla, Jacob, Circle, Satrasta
Mumbai - 400011, Maharashtra, India