Pioneers in the industry, we offer 28anb16v1 skiip igbt modules and skiip32nab125t12 skiip igbt modules from India.
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1700 V |
| Collector Emitter Voltage | 1600 VOLTS |
| Collector Current | 83 AMPERE |
| Part Number | SKIIP 28ANB16V1 |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Package/Case | Module |
| NTC Thermistor | Yes |
| Model Name/Number | SKIIP 28ANB16V1 |
| Current Rating | 83 AMPERE |
| IGBT Type | Trench |
| Operating Temperature | -40°C to 150°C |
| Brand | Semikron |
| Manufacturer | Infineon |
Minimum order quantity: 1 Piece
The SKiiP 28ANB16V1 is an intelligent high‑voltage power module combining controlled switches and passive diodes into a compact industrial‑grade unit designed for three‑phase AC front‑end power conversion. It is primarily used to convert AC mains to a controlled DC link and manage regenerative energy in motor drives and inverter systems.
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 1200 V |
| Model Number | SKIIP32NAB125T12 |
| Usage/Application | UPS |
| Mounting Type | SMD |
| Current Rating | 50, 70, 100, 150, 200, 300 AMP |
| Package Type | Box |
| Brand | Mitsubishi |
Amit Sanghvi (Proprietor)
Sanghvi Electronics
Ground Floor, Office No.1, Killedar Mansion, 7/7a, Musa Kiledar Street, K.K. Marg, Byculla, Jacob, Circle, Satrasta
Mumbai - 400011, Maharashtra, India