Leading Importer of igdr a5e01283291 siemens igbt driver card, hdsp0762 led display, t92s7d12-24 power relay and t92s7d12-12 power relay from Mumbai.
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Collector Emitter Voltage | 1200 V |
| Collector Current | 450 A |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Package/Case | Module |
| NTC Thermistor | Yes |
| IGBT Type | Trench |
| Operating Temperature | -40°C to 150°C |
| Manufacturer | Infineon |
| Usage/Application | Renewable Energy, Traction, Welding, EV Chargers, Motor Drives, UPS, Power Supplies, Industrial Automation, Inverters |
Minimum order quantity: 1 Piece
The A5E01283291 board is used in:
Siemens SINAMICS / 6SL‑series variable frequency drives
Industrial automation systems for motor control
Power electronics requiring controlled AC output from DC bus
Motion control and drive applications in machinery
It is typically not used standalone, but as part of the inverter power stage inside a drive.
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Display Technology | Square Matrix |
| Mounting Type | solder types |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 440 V |
| Brand | Omron |
| Usage/Application | inverter |
| Contact Form | SPDT |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 12V |
| Type | Industrial Relay |
| Usage/Application | inverte drive |
Minimum order quantity: 1 Piece
Amit Sanghvi (Proprietor)
Sanghvi Electronics
Ground Floor, Office No.1, Killedar Mansion, 7/7a, Musa Kiledar Street, K.K. Marg, Byculla, Jacob, Circle, Satrasta
Mumbai - 400011, Maharashtra, India