Prominent & Leading Importer from Mumbai, we offer fs100r12kt3 infineon semiconductor igbt module.
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Collector-Emitter Voltage | 1200 V |
| Collector Emitter Voltage | 1200 V |
| Voltage | 1200 V |
| Collector Current | 100 A |
| Part Number | FS100R12KT3 |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Usage/Application | AC Inverter Drives |
| Package/Case | Module |
| NTC Thermistor | Yes |
| Model Name/Number | FS100R12KT3 |
| Current Rating | 100A |
| IGBT Type | Trench |
| Operating Temperature | -40°C to 150°C |
| Brand | INFINEON |
| Manufacturer | Infineon |
Minimum order quantity: 200 Piece
The FS100R12KT3 is a six‑pack IGBT power module from Infineon Technologies, designed for three‑phase inverter and power conversion applications. It is built in the EconoPACK™ 3 housing and uses advanced TRENCHSTOP™ IGBT3 technology with integrated diodes and optional temperature sensing.
Ideal for industrial drives, motor control, UPS systems, welding equipment, renewable energy converters, and automation appliances.
Amit Sanghvi (Proprietor)
Sanghvi Electronics
Ground Floor, Office No.1, Killedar Mansion, 7/7a, Musa Kiledar Street, K.K. Marg, Byculla, Jacob, Circle, Satrasta
Mumbai - 400011, Maharashtra, India