We are a leading Importer of d2d160-ce02-11 abb blower from Mumbai, India.
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 20 HP |
| Voltage | 230/400V AC |
| Airflow | 5000 CFM |
| Power Rating | 700W |
| Static Pressure | 100 mmWC |
| Body Material | Aluminum |
| Drive Type | Direct Drive |
| Fan Size | 160 MM |
| Speed | 2700RPM |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Fan Speed | 2000-3000 rpm |
| Motor Rating | >12 HP |
| Flow rate | 1000-3000 cfm |
| Blade Material | Metal |
| Frame Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Ingress Protection | IP54 |
| Weight | 15KG |
| Blower Type | Centrifugal Blower |
| Usage/Application | USED IN ABB ACS 800 DRIVE |
| Number Of Usb Ports | 1 |
| Model Number | D2D160-CE02-11 ABB BLOWER |
Minimum order quantity: 1 Piece
Commonly installed in ABB ACS800 series drives for heat dissipation.
Designed for high-pressure airflow, ideal for cooling densely packed electronics.
Amit Sanghvi (Proprietor)
Sanghvi Electronics
Ground Floor, Office No.1, Killedar Mansion, 7/7a, Musa Kiledar Street, K.K. Marg, Byculla, Jacob, Circle, Satrasta
Mumbai - 400011, Maharashtra, India